Przejdź do głównej zawartości

„Taki groch z Azji”, czyli o soi, zundzie, natto i anko

Czołem, Fusoczanie!
W związku z wydaniem anime Zunda Horizon — w myśl zasady „Fusoku bawi i uczy” — publikujemy również mały słowniczek terminów botanicznych i kulinarnych ułatwiający zrozumienie tego anime. Zachęcamy do zapoznania się z nim i cieszenia się naszym wydaniem!
Soja
Soja to roślina strączkowa z rodziny bobowatych. Występuje dziko w Azji Wschodniej, od wschodu Federacji Rosyjskiej i Japonii przez Chiny aż po Tajlandię i Wietnam, a nawet Filipiny. Wystepuje też dalej na południe, w Nowej Gwinei. Obecnie jest uprawiana w znacznie bardziej pokaźnej liczbie krajów, nie licząc wymienionych już wyżej, przodują w tym chociażby USA czy Brazylia. Uprawa soi wymaga żyznych gleb i dużego nasłonecznienia.

Soja jest ceniona głównie ze względu na swoje nasiona bogate w białko, które mają wysoką wartość odżywczą i są powszechnie wykorzystywane do produkcji różnych produktów spożywczych. To, co czyni soję wyjątkową, to fakt, że jest jednym z niewielu źródeł pełnowartościowego białka roślinnego, co oznacza, że zawiera wiele niezbędnych aminokwasów.
Edamame (młoda soja)
To niedojrzałe ziarna soi w postaci włochatych strączków, które w środku skrywają zielone fasolki. Kiedy soja dojrzewa, nasiona stają się twarde i suche, co nie jest odpowiednie do jedzenia w całości. Dlatego edamame jest zbierane, gdy strąki są jeszcze miękkie i soczyste.
Dojrzała soja a edamame
Edamame jest gotowane w całości w osolonej wodzie, gotowane na parze lub czasami pieczone. Po ugotowaniu ziarna soi obierane z łupinek i spożywane. Dojrzała soja, w przeciwieństwie do edamame, jest najczęściej przetwarzana w różne produkty, takie jak mąka sojowa, olej sojowy, tofu, mleko sojowe, sos sojowy itp. Nasiona soi są zazwyczaj oddzielane od strąków, a następnie przetwarzane w różne produkty spożywcze i przemysłowe.

Edamame jest popularne jako przekąska w kuchni japońskiej i innych azjatyckich. Może być podawane lekko posolone, a także stanowić składnik sałatek lub zup. Dojrzała soja jest bardziej wszechstronna i jest używana w wielu różnych potrawach. Z mąki sojowej można przygotować placki, makarony i dania smażone. Tofu i mleko sojowe są powszechnie stosowane jako alternatywa dla produktów (od)zwierzęcych w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Sos sojowy jest używany jako dodatek lub składnik wielu dań.

Mochi
Trochę jak kluski, trochę jak ciastka. Powiedzmy, że to ciastko z mąki ryżowej, bo to chyba najtrafniejsze. Tradycyjnie spożywane w noc sylwestrową mają przynieść pomyślność w nowym roku.

Robi się je ze specjalnej mąki ryżowej mochiko lub shiratamako (mąki z ryżu kleistego). Tradycyjnym nadzieniem zaś jest pasta anko robiona z czerwonej fasoli adzuki (azuki). W ciągu roku występują przeróżne nadzienia, zarówno słodkie, jak i wytrawne: czekolada, dżem, masa orzechowa, twaróg, nawet mięso.

Mochi ma wyjątkową, miękką i gładką teksturę, która jest wynikiem specjalnej techniki obróbki ryżu mochigome. Gotowany ryż jest tradycyjnie ubijany młotkiem drewnianym lub w nowocześniejszych czasach wyrabiany w specjalnych maszynach. Powstałe ciasto jest elastyczne i klejące się, co nadaje mu charakterystyczną konsystencję.

Mochi są bardzo kleiste, dlatego trzeba zachować ostrożność je jedząc, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci czy staruszków.

W Japonii Uważa się, że krojenie gotowych mochi przynosi nieszczęście.
Zunda
Zunda to tradycyjny japoński deser pochodzący z regionu Touhoku w północnej części Japonii. Jest to pasta z zielonych nasion soi edamame, które są wyciągnięte ze strączków i gotowane, a następnie rozgniatane na gładką konsystencję.

Proces przygotowania zundy zaczyna się od zagotowania niedojrzałych strąków soi, podobnie jak w przypadku edamame jako przekąski. Strąki soi są gotowane w osolonej wodzie lub gotowane na parze, a następnie obierane. Po usunięciu skórek pozostają miękkie, zielone nasiona soi. Są one miksowane na gładką masę, czasem z dodatkiem niewielkich ilości cukru. Zunda jest znana ze swojego delikatnego smaku, kremowej konsystencji i naturalnie zielonego koloru, który pochodzi od niedojrzałych ziaren soi. Jest popularna jako deser i podawana na różne sposoby, w tym jako pasty do smarowania na chlebie, składnik wypieków, nadzienie w ciastach lub po prostu jako samodzielna przekąska.

Dawniej jadano ją głównie przy okazji świąt, jednak obecnie zunda jest dostępna przez cały rok i cieszy się popularnością w różnych regionach Japonii, a także poza jej granicami, jako smaczny i unikalny deser.
Natto
Tradycyjne japońskie danie, które składa się z fermentowanych ziaren soi. Jest to popularne danie w Japonii, szczególnie w regionach Kantou i Chubu. Uznawaje się je za pożywne i zdrowe.

Proces produkcji natto polega na fermentacji gotowanych ziaren soi za pomocą specyficznego rodzaju bakterii Bacillus subtilis natto. Fermentacja trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od preferowanego smaku i konsystencji.

Główną cechą charakterystyczną natto jest jego lepkie i kleiste wnętrze, które wynika z obecności lepkich substancji pochodzących z procesu fermentacji. Ma specyficzny, silny zapach, który jest jednym z charakterystycznych elementów tego dania.

Natto uznawane jest za źródło białka roślinnego, błonnika i witamin, a także probiotyków pochodzących z fermentacji. Z tego powodu jest cenione za swoje korzyści zdrowotne, takie jak wspomaganie trawienia i korzystny wpływ na mikroflorę jelitową.

Warto zaznaczyć, że ze względu na swój specyficzny zapach, smak i konsystencję, natto nie jest lubiane przez wszystkich i może wymagać przyzwyczajenia się do niego. Dla wielu Japończyków jest to jednak ulubione tradycyjne danie, które cieszy się długą historią i kulturowymi korzeniami w japońskiej kuchni.
Nattokinaza
Najbardziej aktywny składnik nasion fermentowanej soi. Enzym zawarty w natto o szerokim zastosowaniu: przeciwzakrzepowym — zapobiega powstawaniu zakrzepów, które mogą być przyczyną niedrożności naczyń krwionośnych, przeciwnadciśnieniowym, przeciwmiażdżycowym — zapobiega powstawaniu tzw. blaszki miażdżycowej, ma wpływ na regulowanie cholesterolu oraz chroni układ nerwowy.

Miso
Miso to tradycyjny japoński produkt spożywczy, który jest rodzajem pasty o wyrazistym smaku i aromacie. Jest to jeden z najważniejszych składników japońskiej kuchni i odgrywa kluczową rolę w wielu potrawach.

Miso jest przygotowywane poprzez fermentację soi, często w połączeniu z innymi ziarnami i składnikami. Proces fermentacji trwa od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od typu miso i pożądanego smaku. Podczas fermentacji soja i inne składniki ulegają rozkładowi białek, co nadaje miso jego charakterystycznemu smaku i aromatu.

Miso jest szeroko wykorzystywane do przygotowywania różnych dań, takich jak zupy miso (miso shiru), sosy do marynowania mięsa i ryb, dressingi do sałatek, a także jako dodatek smakowy do potraw kuchni japońskiej i kuchni fusion. Jest również ceniony ze względu na swoje wartości odżywcze, gdyż zawiera składniki takie jak białko, błonnik, witaminy i minerały, oraz za pozytywny wpływ na zdrowie jelit dzięki obecności probiotyków wynikającą z fermentacji.
Czerwona fasola adzuki
Odmiana fasoli uprawiana w krajach dalekiego Wschodu: Japonii, Chinach i Korei, gdzie jada się jej nasiona i kiełki.

W kuchniach azjatyckich często składnik słodyczy, jako słodka pasta lub nasiona oblane słodkim syropem. Na Zachodzie stosowana często jako zamiennik mięsa w dietach wegańskich (np. genmai-saishoku).

Z czerwoną fasolą powiązanych jest w Japonii wiele mitów i wierzeń, co świadczy o tym, że jest to jeden z najstarszych powszechnie stosowanych tam produktów spożywczych.
Anko
Japońska słodka pasta wytworzona z jadalnych nasion roślin strączkowych, najczęściej z czerwonej fasoli adzuki, i cukru.

Anko jest powszechnie wykorzystywane jako nadzienie do wielu słodkich japońskich deserów, w tym: dorayaki (naleśniki nadziewane anko i połączone w parze), taiyaki (nadziewane ciastka w kształcie rybek), daifuku (rodzaj mochi, kleiste ciastka z nadzieniem anko, często owinięte w cienką warstwę ryżowej masy), monaka (delikatne wafle nadziewane anko).
Wielkie i małe nasiona
Ten podział jest oparty na japońskich nazwach soi oraz fasoli adzuki. Soja to daizu (大豆), a fasola adzuki to azuki (小豆). Jak widzimy, jeden znak jest dokładnie taki sam. To 豆 (mame), który oznacza nasiona, ziarna, ale też po prostu fasolę, groch, soję, a więc rośliny strączkowe. Różnica polega na znaku z lewej strony. W soi jest to 大 (dai) oznacza duży lub wielki. Z kolei fasola adzuki ma tam znak 小 (shou) oznaczający mały, drobny.

Conquest

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sousou no Frieren (Frieren. U kresu drogi)

Sousou no Frieren (Frieren. U kresu drogi) Tagi: przygodowe, dramat, fantasy, shounen, na podstawie mangi Elfka Frieren i jej odważni towarzysze przygód pokonali króla demonów i zaprowadzili pokój w krainie. Po zakończeniu wielkiej walki wszyscy rozchodzą się, by wieść spokojne życie. Ale jako elfka Frieren jest taka długowieczna, że długo przeżyje resztę swojej byłej drużyny. Jak pogodzi się ze śmiertelnością przyjaciół? W jaki sposób będzie mogła znaleźć spełnienie we własnym życiu i czy może nauczyć się rozumieć, co życie oznacza dla ludzi wokół niej? Frieren rozpoczyna nową podróż w poszukiwaniu odpowiedzi. Napisy ( ANSI ) Muxy 01-14 Muxt 15-28 Online'y: CDA (więcej playerów prawdopodobnie będzie na naszym discordzie ) Serie powiązane: Sousou no Frieren: Marumaru no Mahou (seria poboczna)

Plany na sezon Lato 2023

Czołem, Fusokowcy! To już ten czas w roku, kiedy zwykle prezentujemy Wam nasze plany na kolejny sezon. Tym razem ma to jednak miejsce nieco później niż zazwyczaj, ponieważ nad ustaleniami trzeba było zastanowić się bardziej wnikliwie niż na ogół. Decyzje zapadły i prezentujemy je, mając świadomość, iż mogą być trochę kontrowersyjne, ale takie właśnie działania mają na celu dążenie do tego, czym Fusoku Subs ma się stać w przyszłości. Otóż sezon letni 2023 roku w Fusoku zostanie poświęcony nadrabianiu zaległości. Od kilku sezonów zapowiadałem to jako jeden z głównych celów, ale z realizacją było co najwyżej średnio. Dlatego tym razem stanie się to priorytetem dla wydawnictwa, abyśmy w historyczny dla nas sezon jesienny mogli wejść z czystym kontem, zarówno jeśli chodzi o nadrobienie zaległości, jak i trzymanie się wytycznych programowych grupy. Ze względu na te czynniki kolejność ogłoszeń będzie zgoła inna niż dotąd. Plany na sezon Lato 2023 Zaczynamy od najbardziej rozchwytywanej

Plany na sezon Wiosna 2024

Czołem, Fusoczanie! Udało nam się wreszcie ustalić plany na sezon wiosenny, toteż z miłą chęcią je Wam prezentujemy na łamach naszego bloga. Plany na sezon Wiosna 2024 W sezonie wiosennym zamierzamy przygotować dla naszych Widzów dwie nowe serie. Zachęcamy do zapoznania się z ich opisami na naszym blogu. Będą to: — Shuumatsu Train Doko e Iku? — Yozakura-san Chi no Daisakusen Shuumatsu Train Doko e Iku? przetłumaczy nasz nowy tłumacz, Qadorek, a Yozakura-san Chi no Daisakusen zajmie się Ayakashi. Korektę obu serii wykona Zeku, a ich typesetting przygotuje Jurek. Zakończenie Liczymy, że będziecie wspierać Fusoku Subs w tym kolejnym sezonie działalności grupy. A żebyście byli w pełni sił, to się nie przeziębcie — pomoże w tym odpowiednie nakrycie głowy. Dobrze już wiecie jakie. ;> Conquest

Plany na sezon Jesień 2023

Drodzy Fusoczanie! Powoli zbliża się koniec sezonu letniego, a skoro mamy przygotowane plany na kolejny, to nie ma sensu się z nimi czaić. Prawodpodobnie uda nam się nadrobić zakładane minimum zaległości do końca sezonu, więc w ten nowy, historyczny, powinniśmy wejść z dużą swobodą! Urodziny Fusoku Subs 15 X 2021 Fusoku Subs wydało swoje pierwsze napisy do anime — było to Nagasaki 1945: Angelus no Kane opowiadające o zrzuceniu przez Amerykanów bomby atomowej na Nagasaki podczas II wojny światowej. Tę datę też uznajemy za narodziny wydawnictwa. Co prawda, w roku ubiegłym nie udało się nam należycie świętować urodzin, a to ze względu na wiele spraw prywatnych, jak i zaległości, które się w tamtym okresie nagromadziły. Za to tym razem w miarę możliwości chcemy to sobie odbić i świętować podwójnie. Liczymy też, że celebrowanie rocznicy założenia grupy wejdzie na stałe do naszej fusoczańskiej tradycji. W ramach obchodów zamierzamy po pierwsze wydawać jak najlepiej nasze sezonówki (c

Plany na sezon Zima 2024

Drodzy Fusoczanie! Zauważyliście zapewne, że jak na nas to ogłoszenie jest o jakiś miesiąc za późno i że grudzień był u nas czasem zawodów, kto w grupie najlepiej umie się obijać. Koniec jednak z tym! Zaległości, zaległości, zaległości... Nie podobają nam się one i znów będą tematem przewodnim sezonu w grupie. Zasadniczo plan polega na tym, że będziemy unikać nowych, a po kolei nadrabiać istniejące. Nie przedstawiamy jednak kolejności ich redukowania, gdyż jest to kwestia w jakimś stopniu zmienna. Zaczniemy po prostu od najbardziej newralgicznych tytułów. Plany na sezon Zima 2024 Bierzemy jedną całkiem nową serię, jedną kontynuujemy, a jedna będzie kolejnym sezonem anime, które już tłumaczyliśmy. Są to następujące tytuły, z których opisami możecie zapoznać się na blogu: — Ore dake Level Up na Ken (Solo Leveling) — Yami Shibai 12 — Sousou no Frieren Dodatkowo... Nie ma szans na serię dodatkową, ale są pewne szanse na wydania jak z kapelusza. W każdym razie nacisk położymy