Przejdź do głównej zawartości

„Taki groch z Azji”, czyli o soi, zundzie, natto i anko

Czołem, Fusoczanie!
W związku z wydaniem anime Zunda Horizon — w myśl zasady „Fusoku bawi i uczy” — publikujemy również mały słowniczek terminów botanicznych i kulinarnych ułatwiający zrozumienie tego anime. Zachęcamy do zapoznania się z nim i cieszenia się naszym wydaniem!
Soja
Soja to roślina strączkowa z rodziny bobowatych. Występuje dziko w Azji Wschodniej, od wschodu Federacji Rosyjskiej i Japonii przez Chiny aż po Tajlandię i Wietnam, a nawet Filipiny. Wystepuje też dalej na południe, w Nowej Gwinei. Obecnie jest uprawiana w znacznie bardziej pokaźnej liczbie krajów, nie licząc wymienionych już wyżej, przodują w tym chociażby USA czy Brazylia. Uprawa soi wymaga żyznych gleb i dużego nasłonecznienia.

Soja jest ceniona głównie ze względu na swoje nasiona bogate w białko, które mają wysoką wartość odżywczą i są powszechnie wykorzystywane do produkcji różnych produktów spożywczych. To, co czyni soję wyjątkową, to fakt, że jest jednym z niewielu źródeł pełnowartościowego białka roślinnego, co oznacza, że zawiera wiele niezbędnych aminokwasów.
Edamame (młoda soja)
To niedojrzałe ziarna soi w postaci włochatych strączków, które w środku skrywają zielone fasolki. Kiedy soja dojrzewa, nasiona stają się twarde i suche, co nie jest odpowiednie do jedzenia w całości. Dlatego edamame jest zbierane, gdy strąki są jeszcze miękkie i soczyste.
Dojrzała soja a edamame
Edamame jest gotowane w całości w osolonej wodzie, gotowane na parze lub czasami pieczone. Po ugotowaniu ziarna soi obierane z łupinek i spożywane. Dojrzała soja, w przeciwieństwie do edamame, jest najczęściej przetwarzana w różne produkty, takie jak mąka sojowa, olej sojowy, tofu, mleko sojowe, sos sojowy itp. Nasiona soi są zazwyczaj oddzielane od strąków, a następnie przetwarzane w różne produkty spożywcze i przemysłowe.

Edamame jest popularne jako przekąska w kuchni japońskiej i innych azjatyckich. Może być podawane lekko posolone, a także stanowić składnik sałatek lub zup. Dojrzała soja jest bardziej wszechstronna i jest używana w wielu różnych potrawach. Z mąki sojowej można przygotować placki, makarony i dania smażone. Tofu i mleko sojowe są powszechnie stosowane jako alternatywa dla produktów (od)zwierzęcych w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Sos sojowy jest używany jako dodatek lub składnik wielu dań.

Mochi
Trochę jak kluski, trochę jak ciastka. Powiedzmy, że to ciastko z mąki ryżowej, bo to chyba najtrafniejsze. Tradycyjnie spożywane w noc sylwestrową mają przynieść pomyślność w nowym roku.

Robi się je ze specjalnej mąki ryżowej mochiko lub shiratamako (mąki z ryżu kleistego). Tradycyjnym nadzieniem zaś jest pasta anko robiona z czerwonej fasoli adzuki (azuki). W ciągu roku występują przeróżne nadzienia, zarówno słodkie, jak i wytrawne: czekolada, dżem, masa orzechowa, twaróg, nawet mięso.

Mochi ma wyjątkową, miękką i gładką teksturę, która jest wynikiem specjalnej techniki obróbki ryżu mochigome. Gotowany ryż jest tradycyjnie ubijany młotkiem drewnianym lub w nowocześniejszych czasach wyrabiany w specjalnych maszynach. Powstałe ciasto jest elastyczne i klejące się, co nadaje mu charakterystyczną konsystencję.

Mochi są bardzo kleiste, dlatego trzeba zachować ostrożność je jedząc, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci czy staruszków.

W Japonii Uważa się, że krojenie gotowych mochi przynosi nieszczęście.
Zunda
Zunda to tradycyjny japoński deser pochodzący z regionu Touhoku w północnej części Japonii. Jest to pasta z zielonych nasion soi edamame, które są wyciągnięte ze strączków i gotowane, a następnie rozgniatane na gładką konsystencję.

Proces przygotowania zundy zaczyna się od zagotowania niedojrzałych strąków soi, podobnie jak w przypadku edamame jako przekąski. Strąki soi są gotowane w osolonej wodzie lub gotowane na parze, a następnie obierane. Po usunięciu skórek pozostają miękkie, zielone nasiona soi. Są one miksowane na gładką masę, czasem z dodatkiem niewielkich ilości cukru. Zunda jest znana ze swojego delikatnego smaku, kremowej konsystencji i naturalnie zielonego koloru, który pochodzi od niedojrzałych ziaren soi. Jest popularna jako deser i podawana na różne sposoby, w tym jako pasty do smarowania na chlebie, składnik wypieków, nadzienie w ciastach lub po prostu jako samodzielna przekąska.

Dawniej jadano ją głównie przy okazji świąt, jednak obecnie zunda jest dostępna przez cały rok i cieszy się popularnością w różnych regionach Japonii, a także poza jej granicami, jako smaczny i unikalny deser.
Natto
Tradycyjne japońskie danie, które składa się z fermentowanych ziaren soi. Jest to popularne danie w Japonii, szczególnie w regionach Kantou i Chubu. Uznawaje się je za pożywne i zdrowe.

Proces produkcji natto polega na fermentacji gotowanych ziaren soi za pomocą specyficznego rodzaju bakterii Bacillus subtilis natto. Fermentacja trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od preferowanego smaku i konsystencji.

Główną cechą charakterystyczną natto jest jego lepkie i kleiste wnętrze, które wynika z obecności lepkich substancji pochodzących z procesu fermentacji. Ma specyficzny, silny zapach, który jest jednym z charakterystycznych elementów tego dania.

Natto uznawane jest za źródło białka roślinnego, błonnika i witamin, a także probiotyków pochodzących z fermentacji. Z tego powodu jest cenione za swoje korzyści zdrowotne, takie jak wspomaganie trawienia i korzystny wpływ na mikroflorę jelitową.

Warto zaznaczyć, że ze względu na swój specyficzny zapach, smak i konsystencję, natto nie jest lubiane przez wszystkich i może wymagać przyzwyczajenia się do niego. Dla wielu Japończyków jest to jednak ulubione tradycyjne danie, które cieszy się długą historią i kulturowymi korzeniami w japońskiej kuchni.
Nattokinaza
Najbardziej aktywny składnik nasion fermentowanej soi. Enzym zawarty w natto o szerokim zastosowaniu: przeciwzakrzepowym — zapobiega powstawaniu zakrzepów, które mogą być przyczyną niedrożności naczyń krwionośnych, przeciwnadciśnieniowym, przeciwmiażdżycowym — zapobiega powstawaniu tzw. blaszki miażdżycowej, ma wpływ na regulowanie cholesterolu oraz chroni układ nerwowy.

Miso
Miso to tradycyjny japoński produkt spożywczy, który jest rodzajem pasty o wyrazistym smaku i aromacie. Jest to jeden z najważniejszych składników japońskiej kuchni i odgrywa kluczową rolę w wielu potrawach.

Miso jest przygotowywane poprzez fermentację soi, często w połączeniu z innymi ziarnami i składnikami. Proces fermentacji trwa od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od typu miso i pożądanego smaku. Podczas fermentacji soja i inne składniki ulegają rozkładowi białek, co nadaje miso jego charakterystycznemu smaku i aromatu.

Miso jest szeroko wykorzystywane do przygotowywania różnych dań, takich jak zupy miso (miso shiru), sosy do marynowania mięsa i ryb, dressingi do sałatek, a także jako dodatek smakowy do potraw kuchni japońskiej i kuchni fusion. Jest również ceniony ze względu na swoje wartości odżywcze, gdyż zawiera składniki takie jak białko, błonnik, witaminy i minerały, oraz za pozytywny wpływ na zdrowie jelit dzięki obecności probiotyków wynikającą z fermentacji.
Czerwona fasola adzuki
Odmiana fasoli uprawiana w krajach dalekiego Wschodu: Japonii, Chinach i Korei, gdzie jada się jej nasiona i kiełki.

W kuchniach azjatyckich często składnik słodyczy, jako słodka pasta lub nasiona oblane słodkim syropem. Na Zachodzie stosowana często jako zamiennik mięsa w dietach wegańskich (np. genmai-saishoku).

Z czerwoną fasolą powiązanych jest w Japonii wiele mitów i wierzeń, co świadczy o tym, że jest to jeden z najstarszych powszechnie stosowanych tam produktów spożywczych.
Anko
Japońska słodka pasta wytworzona z jadalnych nasion roślin strączkowych, najczęściej z czerwonej fasoli adzuki, i cukru.

Anko jest powszechnie wykorzystywane jako nadzienie do wielu słodkich japońskich deserów, w tym: dorayaki (naleśniki nadziewane anko i połączone w parze), taiyaki (nadziewane ciastka w kształcie rybek), daifuku (rodzaj mochi, kleiste ciastka z nadzieniem anko, często owinięte w cienką warstwę ryżowej masy), monaka (delikatne wafle nadziewane anko).
Wielkie i małe nasiona
Ten podział jest oparty na japońskich nazwach soi oraz fasoli adzuki. Soja to daizu (大豆), a fasola adzuki to azuki (小豆). Jak widzimy, jeden znak jest dokładnie taki sam. To 豆 (mame), który oznacza nasiona, ziarna, ale też po prostu fasolę, groch, soję, a więc rośliny strączkowe. Różnica polega na znaku z lewej strony. W soi jest to 大 (dai) oznacza duży lub wielki. Z kolei fasola adzuki ma tam znak 小 (shou) oznaczający mały, drobny.

Conquest

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Plany na sezon Jesień 2024

Drodzy Fusoczanie! Nadeszła nowa pora roku, zrobiło się chłodniej, listki może kiedyś zżółkną... a Fusoku Subs ogłasza swoje plany wydawnicze na sezon jesienny 2024. Znaczy, ogłosiłoby, ale przecież już je znacie, prawda ? Otóż w sezonie jesiennym zgodnie z deklaracją sprzed paru miesięcy, nie podejmujemy się tłumaczenia żadnych nowych anime. Zamiast tego wprowadzimy program naprawczy i zaatakujemy dynamicznie temat fusoczańskich zaległości. Przekonanie o takiej konieczności jest w naszej grupie żywe od dawna, nawet w FAQ piszemy o głębokim sensie takiego działania. Ale to nie wszystko... Oto co nas czeka: Nadrabianie Stworzyliśmy plan maksymalizujący szanse na nadrobienie wszystkiego (nawet Chiikawy!) do końca roku. Zasadniczo najpierw chcemy ukończyć dwa rodzaje serii: 1) te, których już niewiele do końca zostało i 2) te najnowsze, czyli z sezonu letniego 2024 🍉. Ze względu na specyfikę sytuacji na czas jesieni lekko odejdziemy od paru programowych wytycznych Fusoku Subs, np...

Sousou no Frieren (Frieren. U kresu drogi)

Sousou no Frieren (Frieren. U kresu drogi) Tagi: przygodowe, dramat, fantasy, shounen, na podstawie mangi Elfka Frieren i jej odważni towarzysze przygód pokonali króla demonów i zaprowadzili pokój w krainie. Po zakończeniu wielkiej walki wszyscy rozchodzą się, by wieść spokojne życie. Ale jako elfka Frieren jest taka długowieczna, że długo przeżyje resztę swojej byłej drużyny. Jak pogodzi się ze śmiertelnością przyjaciół? W jaki sposób będzie mogła znaleźć spełnienie we własnym życiu i czy może nauczyć się rozumieć, co życie oznacza dla ludzi wokół niej? Frieren rozpoczyna nową podróż w poszukiwaniu odpowiedzi. Napisy ( ANSI ) Muxy 01-14 Muxt 15-28 Online'y: CDA (więcej playerów prawdopodobnie będzie na naszym discordzie ) Serie powiązane: Sousou no Frieren: Marumaru no Mahou (seria poboczna)

Plany na sezon Lato 2024

Dzień dobry, Fusoczanie! Ustaliliśmy plany na zaczynający się zaraz sezon letni. Zapraszamy do zapoznania się z tym, co zamierzamy robić. Plany na sezon Lato 2024 Będziemy wydawać trzy serie. Jedną kontynuowaną, dwie nowe. Będą to: — Yozakura-san Chi no Daisakusen — Tokidoki Bosotto Russia-go de Dereru Tonari no Alya-san — Shikanoko Nokonoko Koshitantan Yozakura-san Chi no Daisakusen będzie robić ta sama ekipa, tłumaczenie: Ayakashi, korekta: Zeku, typesetting: Jurek. Tokidoki Bosotto Russia-go de Dereru Tonari no Alya-san wykona następujący skład, tłumaczenie: Qadorek, korekta: Zeku, typesetting: Jurek. Zaś Shikanoko Nokonoko Koshitantan będę tłumaczył ja (Conquest), a typesetting wykona Qadorek. Co do kolejnego sezonu Yami Shibaia — możliwe, że w przyszłości go wydamy, ale w tym momencie jest to poza naszym zasięgiem. Zaległości, cz. 1488 Jak do końca sezonu nie nadrobimy, za następny się wcale nie bieżemy i wdrażamy plan naprawczy. Zakończenie Uważajcie na słonecz...

Plany na sezon Zima 2025

Czołem, Fusoczanie! przedstawiamy, czym zajmie się Fusoku Subs tej jakże pięknej zimy. Na pierwszym planie będzie nadrabianie, na drugim zaś drobny projekcik, o którym już wiecie. Plany z sezonu Zima 2025 Jeśli chodzi o wychodzące teraz anime, to działamy według opublikowanego oficjalnie komunikatu . Kiedy skończymy sezon 13. Yami Shibaia , weźmiemy się za premierowe odcinki. To raczej kwestia kilku dni, bo emisja już się zaczęła, a nie ma co zwlekać. Tak więc: Yami Shibai s14 Nadrabianie (Plan C) W ramach Planu C kontynuujemy wydawanie zaległych napisów. W styczniu zamierzamy skończyć serię Konyaku Haki sareta Reijou wo Hirotta Ore ga, Ikenai Koto wo Oshiekomu . Oprócz niej zapewne pojawią się jakieś odcinki Tokidoki Bosotto Russia-go de Dereru Tonari no Alya-san . W lutym zapewne czeka nas wytęskniony powrót Yozakura-san Chi no Daisakusen , a może i Shuumatsu Train Doko e Iku? (chociaż w tym wypadku na razie bez gwarancji). Czy wyjdziemy na prostą do końca sezonu? Nie w...

Plan C

Drodzy Fusoczanie, W związku z brakiem efektów Planu Naprawczego — w ubiegłym miesiącu przeprowadziliśmy indywidualne rozmowy z każdym z członków Klubu Jelo..., znaczy Fusoku Subs. Cieszy, że już ruszyliśmy dużo lepiej niż w październiku i od miesiąca mamy zalążki normalnej fusoczańskiej dynamiki. Przedstawiamy pokrótce, co ustaliliśmy w rozmowach oraz kilka przemyśleń, które razem składają się na Plan C. Nadrabianie zaległości Pozostaje w mocy postanowienie o tym, że najpierw zajmujemy się seriami najnowszymi oraz tymi, przy których zostało najmniej roboty. Zmienia się zaś kwestia elastyczności obsady ekipy, zwłaszcza przy typesettingu oraz kwestia realizowania wyznaczonych celów — tak indywidualnych, jak i grupowych. Będziemy wyznaczać serię, która w najgorszym razie ma zostać wydana do końca danego miesiąca. Np. w listopadzie wydaliśmy Shikanoko Nokonoko Koshitantan , a celem na grudzień jest wypuszczenie napisów do całego Hametsu no Oukoku . Organizacja grupy Zgodnie z zapo...