Przejdź do głównej zawartości

Kolekcja horroru Fusoku Subs

Kolekcja horroru Fusoku Subs to jedna z najbogatszych w fusoczańskich zbiorach. Obejmuje anime grozy, do których napisy wykonała nasza grupa. Należą do niej i nowe anime, i nierzadko zapomniane tytuły odgrzebane gdzieś na śmietnikach historii. Zaliczamy do niej przede wszystkim horrory, ale też pewne serie, które niekoniecznie są nimi w sensie precyzyjnym, choć mają elementy wywołujące strach bądź też go parodiujące.
Wpis sponsoruje moetka mroku od Fukaia. Zaczynamy!

Yami Shibai

Tagi: horror, elementy nadprzyrodzone, awangarda, fabuła epizodyczna, krótkie odcinki, oparte na mitach japońskich i legendach miejskich

Kamishibai to japońska sztuka teatrzyków papierowych polegająca na opowiadaniu historii wspierając się wizualizacją w postaci papierowych plansz. W tytule anime mamy połączenie słów yami (pl. ciemność, mrok) i kamishibai właśnie. Seria zawiera krótkie odcinki opowiadające historie grozy wywodzące się z mitów japońskich czy tamtejszych legend miejskich.

Fusoku Subs jest bogate w wydania Yami Shibaia. Obecnie robimy już piąty z kolei sezon tego anime.

Zobacz: Yami Shibai 10, Yami Shibai 11, Yami Shibai 12, Yami Shibai 13 i Yami Shibai 14.

Wasurenagumo

Tagi: przygodowe, komedia, tragedia, horror, nadprzyrodzone, josei, seinen, Wakate Animator Ikusei Project (Anime Mirai 2012), scenariusz oryginalny

Legenda mówi, że wieki temu ogromny pająk spustoszył stolicę Japonii. Opór był daremny, gdyż nikt nie mógł zatrzymać poczwary szalejącej w mieście. Na szczęście pewien człowiek – legendarny egzorcysta – powstrzymał zniszczenia. Używając swoich tajemnych mocy, zapieczętował potwora, a świat od tamtej pory cieszy się spokojem. Jednak nie może trwać on wiecznie...

Wasurenagumo powstało w ramach innego naszego cyklu tłumaczeń, Wakate Animator Ikusei Project, poświęconego projektom szkolenia młodych japońskich animatorów.

Zobacz: Wasurenagumo

Aragne no Mushikago

Tagi: horror, tajemnica, elementy nadprzyrodzone, science fiction, trochę gore, psychologiczne, scenariusz oryginalny

Życie głównej bohaterki, Rin, nie jest usłane różami – mieszkanie, które wynajęła nie jest pięknym pałacem, jak sugerowało ogłoszenie o wynajmie. Kompleks mieszkaniowy jest zrujnowany, ponury i pełen niespokojnych dusz błąkających się po zaułkach. W okolicy dochodzi do makabrycznych zbrodni. Na dodatek tajemniczy nieznajomy zachowuje się dość podejrzanie. Rin zostaje rzucona w coś strasznego na pograniczu mitologii, nadprzyrodzoności i science fiction. By dowiedzieć się więcej o swoim położeniu, studentka rusza do biblioteki, ale to czego się dowiaduje, wcale jej nie uspokaja.

Jedno z pierwszych anime wydanych przez Fusoku Subs.

Zobacz: Aragne no Mushikago

Amrita no Kyouen

Tagi: horror, tajemnica, scenariusz oryginalny

Wracając do domu z liceum, Tamahi i jej koleżanki z klasy są zszokowane, gdy widzą, jak ktoś spada z dachu pobliskiego budynku mieszkalnego. Zdezorientowane i spanikowane pędzą do niego, ale okazuje się, że jest on opuszczony. Tamahi odnosi niepokojące wrażenie, że są obserwowane...

Kontynuacja Aragne no Mushikago.

Zobacz: Amrita no Kyouen

Youkaiden Nekome Kozou

Tagi: horror, przygodowe, psychologiczne, elementy nadprzyrodzone, seinen, na podstawie mangi

Ekranizacja mangi, której autorem jest Kazuo „Umezz” Umezu, zwany czasami japońskim Stephenem Kingiem. Historia skupia się na tytułowym Chłopcu o kocich oczach, będącym stworzeniem z pogranicza świata ludzi i demonów, a jednako odrzuconym przez obydwa.

Serial jest nietypowy pod względem techniki wykonania – zasadniczo nie jest ono animowany, a wykonano go techniką „gekimation”, czyli dodania efektów specjalnych na wycinanki papierowe. Anime to wygląda więc zarazem unikalnie, jak i statycznie.

Zobacz: Youkaiden Nekome Kozou

Umezu Kazuo no Noroi

Tagi: horror, tajemnica, szkolne, shoujo, na podstawie mangi

Mottem tej serii OVA z 1990 r. jest: „Nie igrajcie ze sprawami nadprzyrodzonymi”. I faktycznie, ciekawskość i lekceważące podejście do tego, co wykracza poza świat, który znamy, są tu karane srogo.

Jest to shoujo horror zawierające dwie historie. Ważny jest tu motyw lęku o własne ciało. W tym szczególnym przypadku objawiający się pojawianiem blizn, których pochodzenia nie pamiętamy. Wchodzi więc w grę także kwestia niepamięci jako źródła strachu.

Zobacz: Umezu Kazuo no Noroi

Warau Hyouteki

Tagi: szkolne, horror, tajemnica, trochę sportowe (łucznictwo), shoujo, seinen, na podstawie mangi

Życie Yuzuru Shigi, przeciętnego licealisty, nie mogłoby wyglądać lepiej. Ten kapitan szkolnej drużyny łuczniczej jest w stałym związku z Satomi, koleżanką z klasy. Niemal zapomniał, że został zaręczony ze swoją kuzynką, Azusą Shigą, gdy miał zaledwie 6 lat, ale wszystko to zmienia się, gdy jego ciotka umiera dziwną i nienaturalną śmiercią.

Znów shoujo grozy, tym razem na podstawie historii z Rumic World, zbioru wczesnych dzieł pani Rumiko Takahashi.

Zobacz: Warau Hyouteki

Deimos no Hanayome: Ran no Kumikyoku

Tagi: shoujo, horror, romans, dramat, tajemnica, psychologiczne, elementy nadprzyrodzone, bishounen, na podstawie mangi

Deimos, władca podziemi, i jego siostra bliźniaczka, Venus, mieli kazirodczy romans. Została ona ukarana poprzez związanie i powolne pozostawienie na pastwę losu. (On nie poniósł kary). Deimos szuka narzeczonej, by zapewnić świeże ciało dla swojej miłości i wybiera do tej roli Minako Ifu, piękną licealistkę.

Kolejny shoujo horror, ale tym razem w mroczniejszym wydaniu.

Zobacz: Deimos no Hanayome: Ran no Kumikyoku

Inuki Kanako Zekkyou Collection: Gakkou ga Kowai!

Tagi: horror, szkolne, shoujo, w pewnym sensie romans, na podstawie mangi

40-minutowy zbiór kilku historii o Kripicie, którego ze względu na wygląd inni uczniowie nie lubią, oraz o jego poszukiwaniu miłości. Anime ukazuje desperackie próby Kripity i to, do czego doprowadzają jego miłosne podboje. Co cechuje to anime, to pewne poczucie osaczenia, jakie wywołuje.

Zobacz: Inuki Kanako Zekkyou Collection: Gakkou ga Kowai!

Muramasa

Tagi: horror, obłęd, elementy nadprzyrodzone, scenariusz oryginalny, na podstawie legend japońskich, samuraje

W XVI-wiecznej Japonii żył wybitny mistrz płatnerstwa, Muramasa Sengo. Odznaczał się on niebywałymi umiejętnościami w wyrobie broni, miał jednak problem psychiczne – obciążały go gwałtowność i okrucieństwo. Według legend przelewał cechy swojego charakteru na broń wychodzącą spod jego ręki. Sama przedstawiona historia opowiada o wędrownym samuraju, który zauważa leżącą słomianą kukłę, w której tkwi miecz. Wyciągnąwszy go, doświadcza, że jest on przepełniony ogromną mocą. Z czasem dzierżenie tej broni doprowadza wojownika do szaleństwa...

Mamy tu niemy film oparty na japońskiej legandzie.

Zobacz: Muramasa

Hametsu no Mars

Tagi: horror, science fiction, akcja, kosmici, przemoc, kosmos, na podstawie VN

Ludzie toczą walkę z bliżej nieznanym gatunkiem zwanym Przedwiecznymi. Bryluje w tym oddział znany jako AAST (Zespół Specjalny ds. Zwalczania Przedwiecznych) z Takeru używającym specjalnego antyprzedwiecznego skafandra typu MARS. Towarzyszą mu dziewczęta o kolorowych włosach. To chyba wystarczy do zakreślenia fabuły.

Ta OVA uchodzi za jedno z najgorszych anime. Czy rzeczywiście jest tak złe, jak o nim mówią? Tak. Czy warto je obejrzeć? Tak. Ta OVA jest bardzo słaba pod każdym względem, ale ma jedną zaletę – jest krótka, co przy takim nagromadzeniu nieudanych elementów tworzy coś w rodzaju nawet przyjemnie oglądającej się, żenującej komedii/autoparodii, a może być to ciekawym doświadczeniem kontrastującym z naszymi standardowymi poszukiwaniami najlepszych serii.

Zobacz: Hametsu no Mars

Kageyama Tamio no Double Fantasy

Tagi: komedia, horror, nawiązania historyczne i wojenne

Drugi odcinke tego anime jest horrorem. Opowiada o dwóch fotografach, którzy lecą ze zleceniem robienia zdjęć plażom Saipanu. Zostają oni zakwaterowani w Hotelu Południowy Pacyfik, omijanym przez Japończyków, tak naprawdę w ogóle omijanym...

Zobacz: Kageyama Tamio no Double Fantasy

Furudera no Obake-soudou

Tagi: akcja, przygodowe, trochę horror, scenariusz oryginalny

Klasyczny, krótkometrażowy film z lat 30. opowiadający o Taro, młodzieńcu zmagającym się z potworami pochodzącymi z różnych legend.

Zobacz: Furudera no Obake-soudou

Angel Densetsu

Tagi: akcja, komedia, delikwenci, szkolne, shounen, prawie horror xD, na podstawie mangi

Seiichirou Kitano to chłopak o złotym sercu. Ma jednak problem — jego wygląd jest przerażający i każdy bierze go za oprycha! Gdy trafia do nowej szkoły szybko na celownik bierze go tamtejszy samozwańczy szef chuliganów, Seikichi Kuroda. W wyniku niefortunnych splotów zdarzeń Seiichirou szybko zyskuje szacun na dzielni (czy tego chce, czy nie).

To w zasadzie nie jest horror, a bardziej parodia motywów grozy, ale niekiedy czuć klimat, jakiego spodziewalibyśmy się w strasznej serii, toteż dołączamy go do kolekcji.

Zobacz: Angel Densetsu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sousou no Frieren (Frieren. U kresu drogi)

Sousou no Frieren (Frieren. U kresu drogi) Tagi: przygodowe, dramat, fantasy, shounen, na podstawie mangi Elfka Frieren i jej odważni towarzysze przygód pokonali króla demonów i zaprowadzili pokój w krainie. Po zakończeniu wielkiej walki wszyscy rozchodzą się, by wieść spokojne życie. Ale jako elfka Frieren jest taka długowieczna, że długo przeżyje resztę swojej byłej drużyny. Jak pogodzi się ze śmiertelnością przyjaciół? W jaki sposób będzie mogła znaleźć spełnienie we własnym życiu i czy może nauczyć się rozumieć, co życie oznacza dla ludzi wokół niej? Frieren rozpoczyna nową podróż w poszukiwaniu odpowiedzi. Napisy ( ANSI ) Muxy 01-14 Muxt 15-28 Online'y: CDA (więcej playerów prawdopodobnie będzie na naszym discordzie ) Serie powiązane: Sousou no Frieren: Marumaru no Mahou (seria poboczna)

Plany na sezon Jesień 2024

Drodzy Fusoczanie! Nadeszła nowa pora roku, zrobiło się chłodniej, listki może kiedyś zżółkną... a Fusoku Subs ogłasza swoje plany wydawnicze na sezon jesienny 2024. Znaczy, ogłosiłoby, ale przecież już je znacie, prawda ? Otóż w sezonie jesiennym zgodnie z deklaracją sprzed paru miesięcy, nie podejmujemy się tłumaczenia żadnych nowych anime. Zamiast tego wprowadzimy program naprawczy i zaatakujemy dynamicznie temat fusoczańskich zaległości. Przekonanie o takiej konieczności jest w naszej grupie żywe od dawna, nawet w FAQ piszemy o głębokim sensie takiego działania. Ale to nie wszystko... Oto co nas czeka: Nadrabianie Stworzyliśmy plan maksymalizujący szanse na nadrobienie wszystkiego (nawet Chiikawy!) do końca roku. Zasadniczo najpierw chcemy ukończyć dwa rodzaje serii: 1) te, których już niewiele do końca zostało i 2) te najnowsze, czyli z sezonu letniego 2024 🍉. Ze względu na specyfikę sytuacji na czas jesieni lekko odejdziemy od paru programowych wytycznych Fusoku Subs, np...

Plany na sezon Wiosna 2024

Czołem, Fusoczanie! Udało nam się wreszcie ustalić plany na sezon wiosenny, toteż z miłą chęcią je Wam prezentujemy na łamach naszego bloga. Plany na sezon Wiosna 2024 W sezonie wiosennym zamierzamy przygotować dla naszych Widzów dwie nowe serie. Zachęcamy do zapoznania się z ich opisami na naszym blogu. Będą to: — Shuumatsu Train Doko e Iku? — Yozakura-san Chi no Daisakusen Shuumatsu Train Doko e Iku? przetłumaczy nasz nowy tłumacz, Qadorek, a Yozakura-san Chi no Daisakusen zajmie się Ayakashi. Korektę obu serii wykona Zeku, a ich typesetting przygotuje Jurek. Zakończenie Liczymy, że będziecie wspierać Fusoku Subs w tym kolejnym sezonie działalności grupy. A żebyście byli w pełni sił, to się nie przeziębcie — pomoże w tym odpowiednie nakrycie głowy. Dobrze już wiecie jakie. ;> Conquest

Plany na sezon Lato 2024

Dzień dobry, Fusoczanie! Ustaliliśmy plany na zaczynający się zaraz sezon letni. Zapraszamy do zapoznania się z tym, co zamierzamy robić. Plany na sezon Lato 2024 Będziemy wydawać trzy serie. Jedną kontynuowaną, dwie nowe. Będą to: — Yozakura-san Chi no Daisakusen — Tokidoki Bosotto Russia-go de Dereru Tonari no Alya-san — Shikanoko Nokonoko Koshitantan Yozakura-san Chi no Daisakusen będzie robić ta sama ekipa, tłumaczenie: Ayakashi, korekta: Zeku, typesetting: Jurek. Tokidoki Bosotto Russia-go de Dereru Tonari no Alya-san wykona następujący skład, tłumaczenie: Qadorek, korekta: Zeku, typesetting: Jurek. Zaś Shikanoko Nokonoko Koshitantan będę tłumaczył ja (Conquest), a typesetting wykona Qadorek. Co do kolejnego sezonu Yami Shibaia — możliwe, że w przyszłości go wydamy, ale w tym momencie jest to poza naszym zasięgiem. Zaległości, cz. 1488 Jak do końca sezonu nie nadrobimy, za następny się wcale nie bieżemy i wdrażamy plan naprawczy. Zakończenie Uważajcie na słonecz...

Plany na sezon Zima 2025

Czołem, Fusoczanie! przedstawiamy, czym zajmie się Fusoku Subs tej jakże pięknej zimy. Na pierwszym planie będzie nadrabianie, na drugim zaś drobny projekcik, o którym już wiecie. Plany z sezonu Zima 2025 Jeśli chodzi o wychodzące teraz anime, to działamy według opublikowanego oficjalnie komunikatu . Kiedy skończymy sezon 13. Yami Shibaia , weźmiemy się za premierowe odcinki. To raczej kwestia kilku dni, bo emisja już się zaczęła, a nie ma co zwlekać. Tak więc: Yami Shibai s14 Nadrabianie (Plan C) W ramach Planu C kontynuujemy wydawanie zaległych napisów. W styczniu zamierzamy skończyć serię Konyaku Haki sareta Reijou wo Hirotta Ore ga, Ikenai Koto wo Oshiekomu . Oprócz niej zapewne pojawią się jakieś odcinki Tokidoki Bosotto Russia-go de Dereru Tonari no Alya-san . W lutym zapewne czeka nas wytęskniony powrót Yozakura-san Chi no Daisakusen , a może i Shuumatsu Train Doko e Iku? (chociaż w tym wypadku na razie bez gwarancji). Czy wyjdziemy na prostą do końca sezonu? Nie w...